Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Legiony to... (CD)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka: do 24 godzin
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Legiony to...

Najpiękniejsze piosenki ułańskie

CD

na płycie:

 1. Marsz Pierwszej Brygady
 2. Pierwsza Kadrowa
 3. Piechota
 4. Hej, idą strzelcy
 5. Wojenko, wojenko
 6. Przy piechocie fajno jest
 7. Hej, panienki posłuchajcie
 8. Przybyli ułani pod okienko
 9. O! Mój rozmarynie
 10. Ułani, ułani
 11. Nie masz nad żołnierza
 12. Piosenka o Belinie
 13. Bum
 14. Białe róże
 15. Jak szło wojsko
 16. Jak to na wojence ładnie
Epoka Józefa Piłsudskiego zajmuje w historii naszego narodu wyjątkowe miejsce. Obejmuje przełom od najgłębiej posuniętego ucisku niewoli do odrodzenia Polski. Toteż pokolenie dziś żyjące i pokolenia przyszłe zwracać będą ku niej uwagę, by poznać rozwój zdarzeń, dzieje wyzwolenia sił tkwiących w narodzie, pracę ludzi, co swoje marzenia przekuwali w rzeczywistość. Niezwykle pomocną w wyjaśnianiu fenomenu niepodległościowego czynu staje się narodowa kultura - polska pieśń patriotyczna i religijna tamtego czasu. Jest ona swoistym zapisem losów naszego narodu w okresie międzywojennym. Pieśń, jako najstarsza śpiewana forma poezji, jest szczególnym świadectwem historii Polski. To właśnie ona wzmacniała miłość do Ojczyzny, dodawała sił żołnierzom walczącym o jej niepodległość. Dzięki pieśniom naród umacniał swą tożsamość w trudnych czasach niewoli. Z wielkości i znaczenia siły. jaka tkwiła w pieśniach, zdawali sobie sprawę zaborcy i okupanci. Stali się oni ich zaciekłymi wrogami, niszcząc je oraz karząc surowo za ich tworzenie i wykonywanie.

Wydam w roku 1919 śpiewnik "Piosenki leguna tułacza" Bogusława Szul-Skjoldkrony to podstawowe źródło niepodległościowych pieśni. Autor śpiewnika, żołnierz, poeta i bard II Brygady Legionów, zamieścił w nim 217 utworów zapisanych w latach 1914-1918. Odnajdujemy tu pierwsze pieśni Legionów, radość i entuzjazm Pierwszej Kadrowej, junackie przechwałki strzeleckie czy też młodzieńczo-swawolne pobudki ułanów Beliny-Prażmowskiego. Wiele zamieszczonych utworów jest zbiorowym dziełem żołnierzy. Pieśń staje się tutaj motywem żołnierskiej rywalizacji. Piechota chce być lepsza od artylerii, a ułani od piechoty. Symbolem owego czasu stają się niewątpliwie ułani i ich konie.

W 1917 roku zabrzmiała wielka pieśń: "My, Pierwsza Brygada". Z uwagi na kontrowersje wokół autorstwa pieśni Biuro Historyczne dopiero w 1939 roku uznało, że jest ona utworem wspólnym A. T. Hałacińskiego oraz T. Biernackiego. W rozstrzygnięcie tego sporu włączył się sam Marszałek Józef Piłsudski, który nazwał ten utwór "najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła". I chociaż w pieśni tej śpiewa się: "Nie chcemy dziś od was uznania", żołnierz na to uznanie z pewnością czekał... Kontrowersyjna była również kwestia melodii. Coraz więcej badaczy przychyla się obecnie do opinii, że "Marsz Pierwszej Brygady" został ułożony do rosyjskiego marsza kompozycji M. D. Tomnikowskiego. W taki oto sposób rosyjska melodia stała się nagle legionową pieśnią.

Na płycie "Legiony to..." znajdują się najstarsze pieśni legionowe i utwory późniejsze, a nawet te z okresu Powstania Listopadowego. Ideą najwyższą dla twórców tej edycji pieśni legionowych wykonanych przez Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego było zgromadzenie najbardziej znanych utworów tego czasu, utworów, które by przypominały i wskrzeszały narodową tradycję ich śpiewania i kultywowania. Pamiętajmy, że pieśń patriotyczna i religijna, jako integralna część naszej narodowej kultury, łączy przeszłość z przyszłością, stanowi dorobek duchowy oraz jest jednym z ważniejszych środków wychowania historycznego i narodowego.

Wydanie zbioru tych jakże pięknych żołnierskich pieśni okresu legionowego zawsze było moim głębokim pragnieniem. Kiedy byłem dyrektorem Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w latach osiemdziesiątych, mogło się ono ziścić w pełnym źródłowym ich wydaniu.

Obecna edycja nagrań wykonanych przez CZA WP jest rezultatem działalności wydawniczej Caritas Ordynariatu Polowego WP. Jest jednocześnie odpowiedzią na liczne Państwa prośby o wznowienie tych tak ciepło przyjętych wówczas nagrań.

płk. Grzegorz Leszczyński

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl