Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Żołnierskie kolędowanie (CD)

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego-kolędy
 • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka: do 24 godzin
Cena: 15,00 zł 25,00 zł 15.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

 

wykonawcy:

 • soliści, chór i orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

na płycie:

 1. Bracia patrzcie jeno
 2. Lulajże Jezuniu
 3. W Betlejem w stajence
 4. Jezus malusieńki
 5. Pójdźmy wszyscy do stajenki
 6. Wśród nocnej ciszy
 7. Dzisiaj w Betlejem
 8. Mizerna cicha
 9. Przystąpmy do szopy
 10. Kolęda wojenna
 11. Oj maluśki, maluśki
 12. Przybieżeli do Betlejem
 13. Gdy śliczna Panna
 14. Do szopy hej pasterze
 15. Z narodzenia Pana
 16. Anioł pasterzom mówił
 17. Nie było miejsca dla Ciebie
 18. Mędrcy świata monarchowie
 19. Gdy się Chrystus rodzi
 20. Tryumfy Króla Niebieskiego
 21. Cicha noc
 22. Bóg się rodzi

Kolęda jako pieśń religijna śpiewana w okresie świąt Bożego Narodzenia jest rodzajem i sposobem modlitwy. Pierwsze kolędy tłumaczono z łaciny, a później tworzono oryginalne, narodowe. Autorami kolęd byli poeci, bakałarze, kantorzy, żacy i wędrowni artyści, których imiona i nazwiska nie zachowały się do naszych czasów. Początkowo przekazywane były drogą ustną, a następnie zapisywane i drukowane.

W XII wieku Św. Franciszek, wywodzący się ze stanu żołnierskiego, wymyślił i zbudował w Asyżu Żłóbek Betlejemski oraz wprowadził kolędową adorację Bożego Dzieciątka. W Polsce najsłynniejsze są "Jasełka" Teofila Lenartowicza, z których do skarbnicy kolęd weszła "Mizerna cicha, stajenka licha", kompozycji Jana Galla, a dalej "Jasełka Starowarszawskie" Artura Oppmana (Or-Ota) i "Betlejem Polskie" Lucjana Rydla.

Najstarsze polskie kolędy znajdują się w zbiorach katolickich pieśni z XVI wieku w klasztorach oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Są to kantyczki, rotuły i symfonie anielskie na Boże Narodzenie. W następnych stuleciach powstawały nowe kolędy, pełne niezwykłego uroku, przepojone uczuciem do Dzieciątka Jezus i Ojczyzny. Pisali je polscy poeci począwszy od Jana Kochanowskiego. Franciszek Karpiński, poeta stanisławowski, napisał piękną, wzniosłą kolędę o dużej głębi teologicznej i filozoficznej pt. "Pieśń o Narodzeniu Pańskim", zwaną później "Bóg się rodzi, moc truchleje". Melodia tej kolędy została zaczerpnięta z ludowej pastorałki, popularnej w XVIII wieku. Pośród wielu kolęd, szczególne miejsce zajmują liryczne kołysanki promieniejące wielką miłością m. in. "Lulajże Jezuniu" i "Jezus malusieński". Nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz tak o nich mówił: "...uczucia miłości i czci Matki Dziewicy ku swemu Synowi Bogu tak są delikatne, tak czyste, tak niebieskie, że tłumaczyć je prozą byłoby znieważyć swiętość". Tworzono też kolędy religijno-patriotyczne, które wielką popularnością cieszyły się wśród powstańców 1863 roku, zesłańców na Sybir, żołnierzy I i II wojny światowej, powstańców, jeńców obozów i łagrów oraz w stanie wojennym 1981 r. Były one okolicznościowymi parafrazami znanych kolęd. Powstają również kolędy w czasach współczesnych.

Kolędy polskie odegrały szczególną rolę w dziejach naszej historii. Słusznie twierdzi dr Zofia Niesiołowska-Rotherowa, że "...w kolędach polskich brzmi jeszcze jedna nuta, która święta Bożego Narodzenia, wieczór wigilijny i dzielenie się opłatkiem zestraja w jedną wielką sprawę religijną i narodową, a mianowicie nuta patriotyczna".

Na tej płycie prezentujemy bogatą paletę najpiękniejszych, polskich kolęd: od lirycznych kołysanek, o ludowym rodowodzie, po kolędy wzniosłe i patriotyczne. Wszystkie charakteryzują się najczystszą poezją, pełną barw i uczuć, wyrażają polska duszę. Głoszą Wesołą i Dobrą Nowinę Narodzenia Pana, krzewią i pogłębiają w ludziach Wiarę, Nadzieję i Miłość.

Słuchając kolęd w wykonaniu artystów wojskowych, zwróćmy uwagę na zapisane w nich rymy wszystkich polskich tańców narodowych: kujawiaka, poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i tańców regionalnych. Cóż dorówna wzruszającemu pięknu kolędy "Oj, Maluśki, Maluśki", którą z wielkim upodobaniem śpiewa nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II?

Pragnieniem wydawcy jest, aby słuchając i śpiewając kolędy, łączyć żołnierskie serca - polskie serca, jak je łączy Biały Opłatek, który uwrażliwia i otwiera na potrzeby bliźniego. Każda bowiem wydana płyta i kaseta jest cegiełką w działalności charytatywnej Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

 

(waga:90g)

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl